↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

معترضان گرجستانی خواستار استعفای نخست وزیر شدند

به گزارش رادیو تفلیس و به نقل از خبرگزاری ایرنا


این تظاهرات در اعتراض به حکم 31 می  2018 دادگاه شهر تفلیس درباره عاملین قتل دو دانش آموز گرجستانی آغاز شد و به دنبال تشدید اعتراضات، «ایراکلی شوتادزه» دادستان کل گرجستان به ناچار استعفا کرد.
معترضان حکم تبرئه یکی از عاملان قتل و تقلیل مجازات عامل دیگر را ناعادلانه می دانند، «لوان دادوناشویلی» و «داوید سارالیدزه» دو نوجوان گرجی در ماه دسامبر سال 2017 میلادی، در یکی از خیابان های شهر تفلیس از سوی دو تن از همکلاسی های خود به ضرب چاقو کشته شدند.
پس از این حادثه، رسانه های گرجستان گزارشی دادند که پدر یکی از عاملان قتل، کارمند دادستانی کل گرجستان بوده و همین امر موجب تاثیر بر روند دادرسی و صدور حکم شده است.
با انتشار این گزارش «میرزا سوبلیانی» کارمند یاد شده دادستانی کل بلافاصله از سمت خود استعفا کرد.
استعفای دادستان کل گرجستان، نیز باعث فروکش کردن تظاهرات نشد و معترضان از مقابل دادستانی گرجستان به سمت پارلمان این کشور حرکت کرده و از مسئولان خواستند تا ساعت 10 شب به وقت محلی همه عاملان قتل دو نوجوان را بازداشت و به این پرونده عادلانه رسیدگی کنند.
تعداد معترضان طی دو روز گذشته به چند هزار نفر رسید که یک صدا خواستار استعفای نخست وزیر هستند.
گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان برابر معترضان مقابل پارلمان این کشور حاضر شد ولی حاضران به حضور وی اعتراض کرده و به سوی نخست وزیر بطری های پلاستیکی پرتاب کردند.
نخست وزیر گرجستان در پی این واکنش معترضان طی نشستی وعده داد پرونده قتل دو نوجوان گرجستانی را پیگیری کند و به وزیر کشور دستور آغاز بازرسی های جدید در این زمینه داد.
وی همچنین از وزارت دادگستری خواستار انجام اقدامات لازم در اسرع وقت در رابطه با این پرونده قضایی شد.
معترضان اعلام کردند که امروز بعد از ظهر ساعت 18 تظاهرات گسترده ای را مقابل پارلمان گرجستان برپا خواهند کرد.
تظاهرات اعتراض آمیز روز گذشته همزمان در چند شهر گرجستان از جمله باتومی، زوگدیدی و پوتی برگزار شد.
گرجستان دو هفته پیش - 22 اردیبهشت - نیز شاهد تظاهرات جوانان گرجستانی مقابل پارلمان این کشور، در اعتراض به عملیات پلیس ویژه در چند کلوپ شبانه شهر تفلیس بود.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان